V rámci programu Poď s nami a spoznaj Kukkoniu!, sa tento rok žiaci žitnoostrovských škôl zúčastnili na prehliadke Bratislavy, ako na túre pozdĺž koryta Starého Dunaja. Spätné väzby dokazujú, že program bol úspešný: ďalšia generácia spoznala svoje korene, históriu, prírodu v okolí Žitného ostrova a účastníci boli otvorení voči kultúre a vzdelávaniu.
Do autobusu nastúpilo osem žiakov základných a stredných škôl, aby sa oboznámili zblízka s prírodným bohatstvom, historickým a kultúrnym dedičstvom nášho regiónu mimo školských lavíc. Vedúcim túry pozdĺž koryta Starého Dunaja bol Zoltán Fekete a žiakov očarila flóra a fauna Zlatej záhrady. „Príroda bola krásna, vtáky štebotali, videli sme veľa stôp zvierat a užívali sme si okolité prostredie. Našou najobľúbenejšou časťou bolo, kedy sme sa na chvíľu zastavili, zatvorili oči a potichu počúvali spev rôznych vtákov, slabučký šepot vánku a šušťanie listov“, rozprávala žiačka Strednej zdravotníckej školy v Dunajskej Strede.
Žiaci Súkromnej strednej odbornej školy v Šamoríne si pripomínali prechádzku pozdĺž Dunaja: „Mohli sme vidieť romantické prostredie jedinečnej chránenej oblasti. Bohatá flóra a fauna robí nádhernú atmosféru žitnoostrovskej prírody naozaj nezabudnuteľnou. Dozvedeli sme sa, že mŕtve ramená Dunaja, typické pre Žitný ostrov, v minulosti husto pretkávali tento región. V čase zvýšenej hladiny rieky z nej odvádzali vodu a región tak chránili pred ničivými povodňami.“ Žiakov Základnej školy Gabčíkovo nadchol výlet so sprievodcom Zoltánom Feketeom. „Disponuje dôkladnými a hlbokými vedomosťami o flóre a faune. Vďaka jeho etnografickým poznatkom sme získali krásny obraz o tom, ako tu žili naši predkovia ešte pred výstavbou vodného diela.“, napísali deti o zážitkoch z túry pozdĺž koryta Starého Dunaja.
Výlet do prírody bol poučný aj pre žiakov Špeciálnej základnej školy v Komárne. „Tu musíme dbať na všetko. V zhnitom dreve a konároch sú hmyzy, ale ukrývajú sa tam aj iné zvieratá. V dutinách stromov žijú vtáky – sovy, ďatle –, avšak ukrývajú sa tu aj unavené netopiere či zajace. V riekach lužných lesov žijú ryby. V tejto oblasti hniezdia dva typy orliaka morského.“, referujú žiaci siedmeho ročníka o tom, čo všetko videli.
Časť žiakov sa oboznámila so svojimi koreňmi práve vďaka nedotknutej prírode a ostatní si počas napínavej prechádzky mestom pripomenuli historické hodnoty Bratislavy. Sprievodca Mihály Brogyányi im ukázal Hrad Devín a Bratislavský hrad, ako aj historické centrum mesta. „Náš sprievodca nám zorganizoval naozaj napĺňajúcu prehliadku mesta.“ „Očividne pozná mesto ako svoju dlaň. Má fantastické vedomosti, je ako chodiaca učebnica dejepisu.“, ďakovali za sprievod žiaci Obchodnej akadémie vo Veľkom Mederi, ktorí si užívali každú chvíľu netradičnej hodiny dejepisu. „V Bratislave som už bol niekoľkokrát, mám tam aj príbuzných, ale o niektorých veciach som počul prvýkrát.“, pripomenul jeden z nich. Deviatakom Základnej školy Zoltána Kodálya sa najviac páčil výlet na Hrad Devín: „Bolo krásne vidieť sútok Moravy a Dunaja. Získali sme nesmierne veľa nových a zaujímavých poznatkov o Bratislave“, povedali.
Vďaka programu Poď s nami a spoznaj Kukkoniu! aj deti mohli objaviť prírodu a historické dedičstvo. Občianske združenie Kukkonia považuje za svoju srdcovú záležitosť, aby umožňila mladšej generácii spoznať svoje korene, históriu a prírodu Žitného ostrova, a aby bola otvorená voči miestnej kultúre.