RADOSŤ Z HRY CHARAKTERIZOVALA II. KUKKONIA LIGA ŠPORTOVÝ DEŇ

Vo sviatočný deň 8. mája sa v MOL Akadémii zišli viac ako dve tisícky ľudí, aby v rámci II. Kukkonia Liga športového dňa spoločne oslávili lásku k futbalu, užívali si zápasy družstiev vekových kategórií U9, U11 a U13, respektíve spoločnosť toho druhého.
V Dunajskej Strede sa najväčšia spoločenská udalosť 8. mája uskutočnila bez pochýb v MOL Akadémii. Aj do posledného miestečka zaplnené parkoviská signalizovali, že v tréningovom centre DAC sa koná veľké podujatie. Na futbalovom turnaji sa zúčastnilo 50 družstiev rozdelených do troch vekových kategórií, ktorý popri športovom zážitku ponúkol mladým futbalovým adeptom a rodičom, ktorí ich sprevádzali, nielen nefalšovaný športový zážitok, ale aj spoločenský.

Slávnostný otvárací ceremoniál sa začalo spoločným spevom klubovej hymny DAC „Nélküled”, tentoraz za klavírneho, husľového sprievodu i spevu  žiakov Základnej školy Lipóta Gregorovitsa s vyučovacím jazykom maďarským  v Jelke.

Na otváracom ceremoniáli sa zúčastnili majiteľ futbalového klubu DAC Oszkár Világi, Réka Világi, športový riaditeľ DAC 1904 Jan van Daele, predseda Oblastného futbalového zväzu Dunajská Streda a podpredseda Západoslovenského futbalového zväzu Árpád Benovič, predseda HC DAC Zoltán Horváth, predsedníčka občianskeho združenia Kukkonia Tímea Dóka, tréner DAC 1904 Adrian Guľa, riaditeľ DAC Akadémie Krisztián Németh, vedúci pre rozvoj mládeže akadémie Tibor Ravasz.

Úspech prvého ročníka Kukkonia Liga športového dňa usporiadaného vlani nikoho nenechal na pochybách, že organizátori aj tentoraz pozvú mládežnícke tímy Dunajskostredského okresu, aby si na veľkolepom turnaji zmerali svoje sily. A tie prišli rady, veď nie je všedná vec, že sa môžu na skvele pripravených ihriskách MOL Akadémie plnými dúškami oddávať svojej najmilšej voľnočasovej aktivite, futbalu. Na turnaji sa prezentovalo 31 usadlostí, čo znamená, že počet hráčov – spolu s vedúcimi družstiev – presiahol číslo 750.

Vekové kategórie U9 a U11 reprezentovalo 18-18 tímov, kým najväčší, U13-ky, prišli na športový deň, ktorý ponúkol návštevníkom celodenný program, zoskupení do 14 družstiev. Oficiálny začiatok II. Kukkonia Liga športového dňa bol ráno o 8.30, a následne sa lopta dala do pohybu. Veľa vzrušenia, nekompromisné súboje, ale čo je ešte dôležitejšie, množstvo úsmevov, nadšenia, dobrej nálady, charakterizovali zápasy a sprievodné programy. Pretože aj tých bolo neúrekom.     

Vo výstavnej kuchyni sa už zavčas rána rozkúrilo v pieckach, aby sa nik nemusel vracať domov s prázdnym žalúdkom. Tie deti, ktorým nestačil ani pohyb na futbalovom ihrisku, si mohli vybiť nadbytočnú energiu na skákacom hrade, respektíve si mohli vyskúšať aj ďalšie hry zručnosti. Rady s deťmi sa tvorili aj pri maľovaní tváre, niektoré sa pridali s farebnými motívmi na tvári k túre po akadémii, v rámci ktorej v 20-minútových intervaloch mohli nahliadnuť do vnútorných priestorov tréningového centra DAC.

Ešte počas poludnia sa objavilo v MOL Akadémii družstvo hádzanárok HC DAC, ktoré nedávno triumfovalo v česko-slovenskej majstrovskej súťaži, v MOL Lige. Dievčatá porozprávali o tohtoročnom úspechu vo veľkom organizátorskom stane. Potom ich vymenili chlapci, a síce hráči A-mužstva, ktorých obklopila masa ľudí. Po autogramiáde pokračovali zápasy o umiestnenie, veď išlo o futbalový turnaj, na ktorom sa museli vyhlásiť víťazi v jednotlivých vekových skupinách a kategóriách.

Víťazmi vekovej kategórie U9 sa stali Topoľníky, na druhom mieste skončili Holice-Kostolná Gala, tretie miesto obsadilo Mliečno. V U11-kach triumfovali Holice-Kostolná Gala pred druhou Trhovou Hradskou a tretím DAC 1904. V kategórii najstarších U13 sa na najvyšší pomyselný stupienok mohlo postaviť družstvo Kostolných Kračian, za ním skončil tím Nového Života, tretie miesto obsadil DAC 1904.

Na koniec turnaja ocenili najlepších strelcov v jednotlivých vekových kategóriách, najlepších brankárov, a z najlepších hráčov zostavili All-star tím. Tí, ktorí sa do neho dostali, sa môžu v posledný májový víkend zúčastniť na elitnom medzinárodnom mládežníckom turnaji Balaton Trophy.

Po povznášajúcich chvíľach zavesili medaily na krky detí, tímy na medailových priečkach si mohli prevziať na stupňoch víťazov trofeje.

Tímea Dóka za organizátorov povedala, že aj tentoraz charakterizovala Kukkonia Liga športový deň radosť z hry. „S radosťou na ihrisku – taký bol aj tento rok slogan športového dňa, pretože cieľom Kukkonia Ligy, ktorá odštartovala v auguste 2021, nie je nič iné, než aby futbal urobil deťom radosť. Chceli by sme, aby sa toto posolstvo dostalo k čo najväčšiemu počtu ľudí, pretože futbal je hra, ktorá popri ušľachtilej súťaži a vzájomnej úcte, má vtedy skutočne zmysel, keď hráme s radosťou,“ vyjadrila sa predsedníčka občianskeho združenia Kukkonia.

„S veľkým záujmom sme očakávali, s akými výkonmi vyrukujú talenty z okolia. Môžeme smelo vyhlásiť, že prekonali všetky očakávania. Boli sme svedkami zápasov vysokej úrovne, ba čo viac, zopár z nich by sa nestratilo ani na medzinárodnom turnaji. Počas dňa sme videli viacero talentov, ktoré by z dlhodobého hľadiska mohli spraviť v budúcnosti úspešnú športovú kariéru.  Aj to je dôkazom, že v regióne talenty sú, treba ich len podchytiť a ďalej s nimi pracovať. Ďakujem trénerom, ktorí ich pripravovali a chválim ich prácu, pretože bez nich by títo hráči nemali príležitosť na rozvoj.“ -pridal Tibor Ravasz, vedúci pre rozvoj mládeže akadémie.

II. Kukkonia liga športový deň organizovalo  Občianske združenie Kukkonia a MOL Akadémia. Podujatie podporil Oblastný futbalový zväz Dunajská Streda, Západoslovenský futbalový zväz, respektíve firmy Aquadrift, Innopharma, Minita a Schindler. Podujatie sa uskutočnilo s podporou nadácie Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., Fondu národnej spolupráce a Úradom maďarskej vlády.

Individuálne ocenenia:

Kráľ strelcov:

U9:   Dávid Kósa – Vrakúň
U11: Sebastián Marcell – Malé Dvorníky
U13: Marek Nagy – Kostolné Kračany

Najlepší brankár:

U9:   Matej Fehér – Lehnice
U11: Máté Papp – Trhová Hradská
U13: Márk Anda – Potônske Lúky


All-star U9

Matej Fehér – Lehnice
Botond Simcsik – Topoľník
Roland Koczó – Topoľníky
Andrzej Sárközi – Opatovský Sokolec
Kristóf Tóth – Holice-Kostolná Gala
Samuel Sidó – Malé Dvorníky B
Patrik Debreceni – Holice-Kostolná Gala
Benett Pónya – Topoľníky
Dávid Nagy – Holice-Kostolná Gala
Tobias Grünfeld – Mliečno
Emir Lubaj – Zlaté Klasy
Dániel Árvai – Mliečno
Krisztián Hoboth – Opatovský Sokolec
Jakub Šnegoň – Lehnice


All-star U11

Máté Papp – Trhová Hradská
Gergő Fehér – Malé Dvorníky A
Dávid Nagy – Gabčíkovo
Benjámin Barak – Malé Dvorníky B
Lucas Helmke – Malé Dvorníky B
Bálint Kozák – Jahodná
Ádám Ürögi – Holice-Kostolná Gala
Zalán Hegedűs – Dolný Štál
Banjamín Jesko – Vrakúň
Dávid Lukáč – Mliečno
Lukáš Fülöpi – Jahodná
Ronaldo Kristián Kuruc – Zlaté Klasy
Dávid Vígh – Trhová Hradská
Nicolas Újváry – Čenkovce


All star U13

Márk Anda – Potônske Lúky
Bence Mikos – Malé Dvorníky
Zoltán Šípos – Nový Život
Miklós Áron – Potônske Lúky
Péter Rigó – Potônske Lúky
Csaba Herberger – Malé Dvorníky
Daniel Dioszeghi – Sap
András Gál – Potônske Lúky
Trisztán Farkas – Nový Život
Justin Rigo – Janíky
Simon Károlyi – Malé Dvorníky
Hunor Zalka – Sap
Alex Lebó – Horná Potôň
Charles Elshadai Osarogiagbon – Nový Život
Marek Nagy – Kostolné Kračany
Adrián Helész – Lehnice

Fotogaléria
Videogaléria
Embedded thumbnail for Kukkonia Liga Športový deň [2023]