380 cyklistov šliapalo na bicykli pri príležitosti populárnej udalosti Tour de Kukkonia

Tento rok charakterizovalo Tour de Kukkonia popri napínavých pretekoch proti sebe aj pohodlné bicyklovanie, čo je ďalším dôkazom toho, že pretekársky šport a rodinné bicyklovanie tvoria vynikajúci pár.

Na parkovisku MOL Arény v Dunajskej Strede sa v nedeľu ráno zhromaždilo viac ako 380 účastníkov, aby sa zúčastnili v 4. ročníku cyklistických pretekov a rodinnej cyklotúry Tour de Kukkonia. Počasie im vychádzalo v ústrety a tak mohli športoví nadšenci nasadnúť na bicykle a vyraziť do okolia Žitného ostrova. Súťažiaci si mohli vybrať z dvoch trás. Rodiny čakala krátka 8 kilometrová trasa Kukkonia Family a pretekári Tour de Kukkonia museli zvládnuť 28 kilometrovú trasu Easy (Easy Race, Easy Juniior, Easy).

Udalosť otvoril starosta Dunajskej Stredy, Zoltán Hájos a v sprievode bubnovej šou sa odštartovali preteky. Pretekáry štartovali na ulici Istvána Gyurcsóa, ktorá predstavovala aj samotný cieľ. Sprievodné vozidlá zabezpečil autosalón DS CAR z Dunajskej Stredy, kým sa o servisné auto a servisné služby postarala predajňa bicyklov Capriolo, vďaka čomu sa pretekári mohli cítiť v bezpečí a nerušene si mohli užívať preteky.

Trasa viedla pozdĺž zlatavých obilných polí a pestrých polných kvetov. Preteky boli istým stretnutím prírody a športu, pri ktorom účastníkov napĺňala radosť z bicyklovania a v momente, keď sa ocitli v cieli, ich tváre odzrkadlovali šťastie a spokojnosť. Odovzdávanie cien sa uskutočnilo v obedňajších hodinách podľa vekových a rodových súťažných kategórií.

TOUR DE KUKKONIA EASY RACE 28 km

• Muži 19-39 rokov:
1. Vanyek Zsolt
2. Maursky Peter
3. Slavkovsky Jakub

• Muži 40-59 rokov:
1. Rusnák Erik
2. Finta Tomas
3. Bartolen Jozef

• Muži nad 60 rokov:
1. Jozef Tahotný
2. Csintalan Miklós
3. Varga Ladislav

• Ženy 19-39 rokov:
1.
Javorka Emma
2. Luptáková Lívia
3. Pajger Kifer Edina

• Ženy 40-59 rokov:
1. Silvia Farkasová
2. Csicsay Andrea
3. Csehova Laura

• Ženy nad 60 rokov: Varjú Erzsébet

TOUR DE KUKKONIA EASY JUNIOR - 28 km

• Junior chlapci A: 10-14 rokov:
1. Béhr Mátyás
2. Koša Juraj
3. Nagy Tamás

• Junior chlapci B: 15-18 rokov:
1. Matej Vrchovský
2. Filip Vrchovský
3. Milics Alex Benjamin

• Junior dievčatá A: 10-14 rokov: Nagy Laura

Najrýchlejší dunajskostredčan: Vanyek Zsolt
Najrýchlejšia dunajskostredčanka: Pajger Kifer Edina

Nastarší pretekári: Csaplár Árpád (86 rokov), Miroslav Klajdač (76 rokov), Varjú Erzsébet (72 rokov), Csintalan Miklós (70 rokov). Najmladší pretekár mal len pol roka.

Popri pretekoch kládli organizátori dôraz na pestrosť sprievodných programov. Účastníci s nadšením očakávali odovzdávanie cien, ako aj tombolu, na ktorej si ako hlavná cena našiel svojho majiteľa bicykel Capriolo v hodnote 500 EUR. Programy zahŕňali tvorivú dielňu, maľovanie na tvár a ukážku prvej pomoci vďaka Miestnemu spolku Slovenského červeného kríža Dunajská Streda. Takto aj dospelí i deti mohli získať praktické vedomosti. Účasntíci sa mohli podrobiť wellness analýze Herbalife, zatiaľ čo policajtka Tünde Nagy učila deti pravidlá cestnej premávky v mobilnom dopravnom parku. Okrem toho sa deti mohli bicyklovať a najmenší si mohli vyskúšať kolobežky a bežecké bicykle.

Aj organizátori hodnotili podujatie ako úspešné a tešilo ich, že to prebiehalo v rodinnej atmosfére. Tímea Dóka, vedúca občianskeho združenia Kukkonia sa vyjadrila, že cieľom pretekov Tour de Kukkonia je propagácia bicyklovania v kruhu miestnych obyvateľov a upriamiť pozornosť na dôležitosť športu. „V regióne nepretržite vznikajú cyklotrasy, ktoré sa oplatí využiť. Chceli by sme motivovať rodiny a mládež k pohybu. Tour de Kukkonia je taká udalosť, na ktorej tvoria pretekársky šport a rodinné bicyklovanie harmonický pár. Každý si môže vybrať to pravé pre seba. Snažili sme sa vymyslieť sprievodný program, ktorý dokáže upútať pozornosť detí, ako aj poskytnúť im isté poznatky. Budúci rok sa opäť môžeme stretnúť pri príležitosti udalosti Tour de Kukkonia, ktorá bude naďalej centrálnym dejiskom aktívneho životného štýlu, rodinného oddychu a bicyklovania.”, doplnila Tímea Dóka.

Podujatie otvorilo novú kapitolu propagácie bicyklovania a vzbudenia záujmu o šport. Účastníci mali možnosť ukázať svoj talent a vytrvalosť, zatiaľ čo si mohli užívať krásy Žitného ostrova v rodinnej atmosfére. Úspech podujatia dáva záujemcom o bicyklovanie nový impulz, zároveň garantuje, že Tour de Kukkonia zostane aj v budúcnosti mimoriadnou udalosťou v cyklistickej komunite.

 

Fotogaléria
Videogaléria
Embedded thumbnail for Tour de Kukkonia [2023]