Takmer sto žiakov a študentov sa zapojilo do tohtoročnej talentovej súťaže. Z prijatých kreatívnych tvorieb súťažiacich bola otvorená výstava.

„Pomocou iniciatívy Kukkonia Art Garden sme chceli vytvoriť platformu, ktorá dáva priestor miestnej mladej generácii na sebarealizáciu, zaujatie stanoviska, pozorovanie a formovanie či vnímanie vlastného prostredia.“, povedala na otvorení výstavy Tímea Dóka, predsedníčka Občianskeho združenia Kukkonia. Do tretieho ročníka súťaže sa prihlásilo 91 žiakov 7., 8. a 9. ročníka základných škôl a študentov stredných škôl. Predseda poroty a odborný vedúci súťaže, výtvarník Béla Ferdics povedal, že cieľom talentovej súťaže je predstaviť talentované deti a mládež, ktorí by chceli študovať na vysokých školách s umeleckým zameraním, alebo sa chcú profesionálne venovať výtvarnému umeniu.

Žiaci tvorili v troch témach: Žitný ostrov a ja, Vzduch! a Rytmus je myšlienka. Mohli vyhotoviť kresby, grafiku, maľby a priestorové diela. Žiaci mohli tvoriť aj v tematických okruhoch ako prírodné umenie a priemyselný dizajn, ale mohli súťažiť aj so spotrebnými predmetmi, fotografickými, filmovými a audiovizuálnymi dielami a hudobnými kompozíciami.

 

Umelecké diela hodnotili výtvarníčka Anikó Mazán, umelecká maliarka Helen Tóth, multimediálny dizajnér Kálmán Tarr, art director Gergely Németh, keramikár István Alföldi, fotograf András Cséfalvay, filmový režisér Csaba Molnár. 

Pred slávnostným odovzdávaním cien a slávnostným otvorením výstavy aj tento rok sa uskutočnila diskusia Kukkonia Art Garden Terefere, kde nádejní tvorcovia mali možnosť vstúpiť do sveta umelcov a cez nich do samotného sveta umenia. Mentori súťaže filmový režisér Csaba Molnár, fotograf a fotoreportér András Cséfalvay, výtvarníčka a pedagogička Anikó Mazán, automobilový konštruktér Attila Jónás (pracuje vo Švédsku pre automobilové štúdio Geely Lynk & Co zamerané na konštrukciu vozidiel), vizuálna umelkyňa Rita Koszorús a výtvarník, pedagóg, sochár Richárd Aradsky rozprávali o svojej profesijnej dráhe, motivácii, inšpirácii, úspechoch a neúspechoch v rámci neformálnej diskusie, aby povzbudili mladých, že snívať sa oplatí. Po krátkej prestávke nasledovalo otvorenie výstavy krátkym kultúrnym programom. Prítomní si mohli vypočuť vystúpenie žiakov Základnej umeleckej školy v Dunajskej Strede: učiteľ gitary Jurko Šabo a jeho žiaci, Máté Viola, Tamara Czinege, Samuel Fehér a Michal Kodada predniesli Libertango od Astora Piazzollu na gitare a bubnoch. Potom hostitelia iniciatívy Béla Ferdics a Gergely Németh informovali o výsledkoch súťaže a vyhodnotili prijaté diela.

V prvej kategórii zvíťazil Dominik Fodor, žiak Základnej umeleckej školy v Dunajskej Strede, nasledoval ho jeho spolužiačka Zsófia Szelle a na treťom mieste sa umiestnila Zsófia Bohuš, žiačka Základnej školy Ármina Vámbéryho.

V druhej kategórii získal prvú cenu Pál Dániel Molnár, žiak Základnej umeleckej školy Jozefa Janigu, na druhom mieste sa ocitla Flóra Erdélyi, žiačka Súkromnej školy umeleckého priemyslu Kolárovo a na treťom Zita Zsilinszky, žiačka Základnej umeleckej školy v Dunajskej Strede.

V tretej kategórii získala prvé miesto Ágnes Nagy, žiačka Súkromnej školy umeleckého priemyslu Kolárovo. Druhé miesto získal Eliot Méry, žiak Súkromnej školy umeleckého priemyslu Kolárovo a tretie miesto porota udelila žiačke menom Barbara Zsófia Wagner z Veľkého Medera.

Osobitnú cenu získali diela, pro ktorých sa použili rôzne techniky

  • Kresliartsvo – Fanni Antal, žiačka Základnej umeleckej školy v Komárne
  • Maľovanie: Veronika Valocsay, študentka SŠUP Bratislava
  • Grafika – Samuel Fehér, žiak Základnej umeleckej školy v Dunajskej Strede.
  • Grafika – Réka Nagy, žíačka Súkromnej školy umeleckého priemyslu Kolárovo
  • Foto a pointa – Sofia Horváth – Základnej umeleckej školy v Dunajskej Strede
  • Film – Bence Bíró, žiak Základnej školy Zoltána Kodálya v Dunajskej Strede
  • Multimédia – Nikoletta Herberger, žiačka Základnej školy v Rohovciach
  • Priestorové umelecké diela, plastika – Elias Simon, žiak Základnej umeleckej školy v Komárne
  • Inštalácie priestorových umeleckých diel – Anna Both, žiačka Základnej umeleckej školy  Jozefa Janigu
  • Priestorové umelecké dielo, asambláž – Korina Kornélia Varga, žiačka Základnej umeleckej školy v Dunajskej Strede