Čo najsrdečnejšie a najúctivejšie Vás vítam v Orechovej Potôni na Kukkónia farme, kde naše hospodárske zvieratá chováme v ich najprirodzenejšom prostredí, teda v podmienkach, ktoré sú im vlastné. Staráme sa o sivý hovädzí dobytok, ošípané, hydinu, vodnú hydinu, kozy aj ovce.

Máme deväť kusov sivého hovädzieho dobytka. Ide o pôvodné plemeno, ktoré naši predkovia priniesli do Karpatskej kotliny ešte za arpádovských čias. Sme radi, že aj na Žitnom ostrove je niekoľko kusov tohto plemena.

Treba vedieť, že ide o voľne žijúce plaché plemeno, ktoré sa živí sa tým, čo mu príroda ponúka ako napríklad slamou, senom či datelinou. Mlieko tohto dobytka sa svojim zložením od tradičného kravského líši. Vyznačuje sa svojou jemnosťou a má veľmi príjemnú chuť. Obsahuje oveľa viac tuku a bielkovín a rovnako výraznejšie sú v ňom zastúpené stopové prvky a minerály.

V marci sa nám narodili dve teliatka: jalovica a býk. Sú veľmi krásne.

Ako som to už povedal aj deťom, ide o špeciálne a krásne plemeno, pretože viem o mnohých rôznych druhoch hovädzieho dobytka, ale ešte som nevidel krajšie a lepšie vyzerajúce zvieratá ako je toto plemeno Maďarského stepného dobytka.  

 

 

Videogaléria