Čo najsrdečnejšie a najúctivejšie Vás vítam v Orechovej Potôni na Kukkónia farme, kde naše hospodárske zvieratá chováme v ich najprirodzenejšom prostredí, teda v podmienkach, ktoré sú im vlastné. Staráme sa o sivý hovädzí dobytok, ošípané, hydinu, vodnú hydinu, kozy aj ovce.
Máme aj vykŕmené ošípané. Tie vždy kupujeme ako odstavčatá. V minulosti sme mangalice preniesli z Mierova: jednu čiernu, jednu blonďatú a jednu červenú (ryšavú). O mangalici treba vedieť, že ide o prastaré maďarské plemeno. Má taký silný genofond, že keď skrížime blonďatú, čiernu a červenú, tak výsledkom nebude strakatý kríženec ako to to je v prípade tradičných svíň, ale buď červené, blonďaté alebo čierne zviera.
Blonďatá mangalica je blonďatou preto, lebo nie je snehobiela, ale má skôr kosťovú farbu. Vyznačuje sa dlhou vlnitou až kučeravou srsťou, ktorá počas zimných mesiacov významne narastie – a naopak - v lete počas horúčav sa skráti až na kožu, ktorá je hnedá. Mäso z mangalice je jemné a veľmi chutné, rovnako to platí aj o slanine. Keď raz ochutnáte mangalicovú masť, už nebudete chcieť inú. Obsahuje takzvaný dobrý cholesterol, ktorý človeku prospieva, pretože reguluje v tele podiel takzvaného zlého cholesterolu a znižuje tak s tým súvisiace zdravotné riziká.
Mangalica je čriedové zviera, veľmi rada sa zdržiava v spoločnosti ostatných svíň svojho druhu. Bok po boku sú odstavčatá prasnice aj kanec, neubližujú si, skvele sa navzájom znášajú a držia spolu.
Mangalice predstavujú silnú plemennú líniu. Keď sme priniesli 3-4 mangalice k ostatným 25 kusom ošípaných, mal som obavy, že bude nejaký problém. Napriem toku, že svine sa ich snažili provokovať, mangalice nereagovali, sú jednoducho absolútne nekonfliktné. Aj keby sa však medzi nimi strhol bitka, mangalica nemá súpera.
Má totiž pevnú stavbu tela s tvrdými kosťami a jej hrubá srsť ju ochráni pred škrabancami či údermi. Som si istý, že víťazom boja by bola mangalica.