A harmadik alkalommal megrendezett Kukkonia Art Garden kurzuson a diákok a képzőművészet három ágazatába – grafika, rajz és formatervezés – kóstolhattak bele. A hiánypótló kezdeményezés nagyszerű lehetőség azok számára, akik a művészi pálya felé kacsintgatnak.
„Ez egy felkészítő a középiskolai és egyetemi művészeti képzésekre, de bárki jelentkezhet, aki a rajzkészségén szeretne javítani, finomítani. Az is jöhet, aki nem tud rajzolni, belekóstolhat és tanulhat belőle, mert az alapoktól magyarázunk mindent, ráadásul helyben van, egy, a célnak tökéletesen megfelelő helyszínen” – kezdi Ferdics Béla képzőművész, a rajz szekció szakmai vezetője, aki szerint a művészi munkánál a személyes tapasztalás és megélés elengedhetetlen.
A rajzteremben Halász Zsófia (Dunaszerdahely, 15) és Nagy Ágnes (Érsekújvár 19) számolnak be az itt szerzett tapasztalatikról. Zsófi a somorjai Madách Imre Gimnázium tanulója és második alkalommal jár az Art Garden kurzuson. A Bécsi Egyetem restaurátor szakára szeretne jelentkezni.
Ágnes részt vett az idei Art Garden versenyében, ott hallott a három hetes szakmai képzésről. „Ezek a szombati napok lehetőséget adnak arra, hogy a szakma művelői mellett tudást, tapasztalatokat sajátítsak el. Az, hogy egy egész nap a rendelkezésünkre áll, teret ad arra is, hogy pontos rajzot készítsünk, az egyes fázisokban elmélyüljünk, megtanuljuk a mérés szabályait, a vázlat felvitelét, a részletes kidolgozást.” – meséli Ági, aki a gútai Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola utolsó éves diákja. Tanulmányait Magyarországon grafika szakon szeretné folytatni.
A formatervezés szakmai vezetője, Richard Aradský nemcsak térbeli gondolkodásra sarkallta a diákokat, hanem a képzőművészet lényegére is minduntalan felhívta a figyelmüket. „Fontos, hogy a mű kommunikálni tudjon a befogadóval és a környezetével. Az alkotás igenis hagyjon nyomot az emberben. Ha kritikusan reflektál a jelenre, vagy éppenséggel vicces, az külön jó. Ehhez természetesen kell tudatosság, hiszen tematikusan kell összekapcsolni a művet az anyaghasználattal, el kell sajátítani a folyamat elméleti és a gyakorlati, illetve technikai részét is.”
Farkas Fanni (Somorja, 15) járműmérnök szeretne lenni. A fizika és a matek érdekli, elmondása szerint egy mérnöki csodán dolgozik. Alkotásával a humán beállítottságú embereket és a fizikát szeretné közelebb hozni. A kurzusra barátnője, Sándor Réka (Csákány, 16) invitálta, aki orvosi pályára készül. Mindketten a somorjai Madách Imre Gimnázium tanulói.
A diákok három egymást követő szombati nap alkalmával gyakorolhattak és fejleszthették a tudásukat, melyben Mazán Anikó is a segítségükre volt. A grafikai szekció vezetője pontosan tudja, milyen megterhelő a felvételi eljárás, amit ezen a workshopon gyakorolni tudtak a diákok. „A művészeti egyetemeken több napig tart a felvételi, ezért szükségszerű, hogy legyenek kapaszkodóink. – emeli ki a képzőművész, majd hozzáteszi – Nagyon tehetséges fiatalokkal dolgozhattam együtt, mindenkinek megvan a saját személyisége, kézügyessége, és külön izgalmas az ő képi világukat kibontani és továbbfejleszteni.”
A képzőművészeti képzés kulcsfontosságú a fiatalok számára, hiszen segít önmaguk kifejezésében, fejleszti a kritikai gondolkodást, a problémamegoldó készséget és a vizuális kommunikációt. A 13 – 20 éves korosztály számára ez egy mérvadó időszak, a személyiségük és a kreativitásuk fejlődésének meghatározó szakasza. A Kukkonia Art Garden Képzőművészeti kurzus éppen ezért egy kiváló kezdeményezés, hiszen segíti a hazai tehetségek kibontakoztatást, a szakmai fejlődésüket egy olyan közegben, ahol professzionális képzőművészek biztosítják a műhelymunkát számukra.
A művészpalánták alkotásait januárban állítják ki a dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskola kiállítótermében.
Névjegyek:
Ferdics Béla – iparművész és képzőművész. A pozsonyi Képzőművészeti Főiskolán tanult üvegművészetet. Jelenleg a gútai iparművészeti Magániskolában és a Dunaszerdahelyi Művészeti Alapiskolában oktat. A restaurálásba és a könyvillusztrálásba is belekóstolt már. Nagyudvarnokon él és alkot.
Richard Aradský szobrászművész Komáromban született, jelenleg Várkonyon él a családjával. Tanulmányait Pozsonyban, majd Nyitrán végezte, ezután tíz éven át oktatott a lévai Ladislav Bielik Művészeti Középiskolában. Az alkotás mellett jelenleg Dunaszerdahelyen tanít.
Mazán Anikó képzőművész Zselízen született, jelenleg Szőgyénben él és alkot. A középiskolai tanulmányait a gútai iparművészeti szakközépiskolában kezdte, majd átjelentkezett a budapesti Magyar Képzőművészeti Egyetem előképző iskolájába. A festőművész szakot a képzőművészeti egyetemen végezte el, egy évvel később tanári diplomát szerzett.
Derzsi Bernadett