Podpora Maďarov na Slovensku maďarskou vládou

Minulý týždeň oznámil minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó, že maďarská vláda mieni podporiť Maďarov na Slovensku v ich úsilí o ochranu pred pandémiou ochorenia COVID-19 značným finančným príspevkom. Jeho slová sa naplnili, pretože pomocný balík pre južné Slovensko došiel v sobotu adresátovi, teda reprezentantom Občianskeho združenia Kukkonia, aby rozdelili obsah pomocného balíka.

„Vláda Maďarska cíti zodpovednosť za každého Maďara, v rámci svojich hraníc, ako aj za svojimi hranicami, a to najmä v čase problémov a krízy. V tom svetle boli do zahraničných maďarských komunít vyslané kamióny s darmi, medzi ktorými boli ochranné pomôcky, rúška, rukavice a dezinfekčné prípravky. Takáto zásielka prišla počas veľkonočných sviatkov aj do centra Žitného ostrova, teda do Dunajskej Stredy.”, potvrdil správu Tibor Pető, veľvyslanec Maďarska na Slovensku.

Pomocný balík obsahuje nasledujúce zdravotnícke pomôcky:
5000 litrov dezinfekčného prípravku
75 000 kusov chirurgického rúška
25 000 kusov respirátora FFP2
1000 kusov ochranných okuliarov
5000 kusov ochranného odevu
30 000 kusov gumených rukavíc
1500 kusov čiapky
1000 kusov ochranného štítu
3000 kusov ochrannej obuvi

Občianske združenie Kukkonia rozdala obsah pomocného balíka inštitúciám, ktoré stáli v prednej línii v boji proti pandémii, čiže personálu nemocníc a domovom dôchodcov na južnom Slovensku. Zoznam príjemcov je uvedený nižšie:

K slávnostnému odovzdávaniu predmetov došlo v stredu 15. apríla 2020 o 11.00 hod v nemocnici v Dunajskej Strede.

Časť darov odovzdali riaditeľke Sylvii Bock Tibor Pető, veľvyslanec Maďarska na Slovensku a Réka Világi, reprezentantka Občianskeho združenia Kukkonia. Zbytok zásielky bude dodaný príjemcom v priebehu tohto týždňa. „Tešíme sa, že nás kontaktovali, pretože je nám cťou pomáhať v súlade s princípmi uvedenými v sprievodnom liste.” Začali sme s nemocnicou v Dunajskej Strede, v nasledujúcich dňoch pokračujeme v rozdávaní a dodávaní ochranných pomôcok, respirátorov a rúšok daným nemocniciam a inštitúciám. Z časti darov sme vytvorili rezervný fond, pomocou ktorého by sme chceli prispieť domovom dôchodcov a sociálnym zariadeniam. Nech nás kontaktujú na kukkonia [at] kukkonia.sk tí, ktorí najviac potrebujú pomoc!”, vyjadrila sa Réka Világi, reprezentantka Občianskeho združenia Kukkonia.

Zoznam príjemcov (nemocnice a inštitúcie):

Nemocnica s poliklinikou Dunajská Streda, a.s.
Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta Nemocnica s poliklinikou Trebišov
Nemocnica Rimavská Sobota
Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory Barbory Rožňava, a.s.
Nemocnica Komárno, s.r.o.
Nemocnica Levice, s.r.o.
VITALITA n.o. Lehnice
Všeobecná nemocnica s poliklinikou Lučenec
Nemocnica s poliklinikou Kráľovský Chlmec
Hospitale, s.r.o. Tolerancia n.o.
 

Fotogaléria
Videogaléria
Embedded thumbnail for Pomoc z Maďarska 1 [2020]