Občianske združenie Kukkonia darovalo kostolu vo Vrakúni nový kostolný oltár a ambón

Kostol svätého Jakuba vo Vrakúni bol postavený v druhej polovici 14. storočia, pravdepodobne s použitím prvkov pôvodného kostola z doby Arpádovcov. Budova stojaca na najvyššom bode dediny patrí medzi najväčšie a najstaršie kostoly na Žitnom ostrove. Hovorí sa, že je tento kostol akousi šperkovnicou. Práve preto považovalo Občianske združenie Kukkonia za dôležité tento kostol finančne podporiť.

Začiatkom marca bol dokončený oltár versus populum a k nemu patriace pódium, v nedeľu 2. júla bol požehnaný aj nový ambón. Všetky tri darovali Občianske združenie Kukkonia a manželský pár Réka Világi a Jan Van Daele ako vyznanie svadobného sľubu. Realizátorom a dizajnérom boli Antal Jerábek a jeho otec Anton Jerábek z Vrakúňa. O maľbu oltára a kazateľnice sa postaral reštaurátor Marian Jamrich.

„V rámci nášho občianskeho združenia považujeme za dôležité podporovať historické dedičstvo a prírodné bohatstvo tohto regiónu. Kostol vo Vrakúni je jedným z najstarších v našom regióne. Réka Világi a jej manžel Jan Van Daele teda na to prispievajú a my sa k nim s úctou pridávame. S bývalým farárom, Károlyom Baloghom sme sa dohodli, že poskytneme finančný príspevok na prípravu nového oltára, kazateľnice a pódia.“, informovala o tom Tímea Dóka.

Oltár požehnal arcidekan-farár vo výslužbe Károly Boros a ambón požehnal nový dekan-farár János Zsidó.

Fotogaléria
Videogaléria
Embedded thumbnail for Rímskokatolícky kostol vo Vrakúni [2020]