„V studenom decembri zem snehom prikrytá dáva budúceho roku hodne žita” – hovorievali naši starí otcovia. Aj k decembrovému snehu sa viažu ľudové pranostiky v hojnom počte. Pozrime sa, čo nás teda čaká:

Vraví sa, že ak je v prvej polovici decembra miernejšie počasie, môžeme počítať s tuhšou zimou. Keď je však miernejšie počasie v závere decembra, tak začiatkom marca bude  koniec chladným dňom. Takže „chladný december, skorá jar“

6. december – na Mikuláša: keď na Mikuláša sneží, je koniec mierneho počasia

13. december – na Luciu: je dobré pozorne sledovať 12 dní po Lucii! Každý tento deň predstavuje jeden mesiac, pričom počas 12 mesiacoch nasledujúceho roka môžeme v očakávať také počasie, aké je od Lucie po Adama a Evu.

21. december – Najkratší deň a najdlhšia noc roka.

25. december – Prvý sviatok vianočný predpovedá: ak je jasno a slnečno, môžeme očakávať suché leto, dobrú úrodu ovocia a veľa vína

26. december – Druhý sviatok vianočný, na Štefana: Keď je tento deň veľmi pekne, tak ďalší rok bude dobrá úroda, dobré víno a teplé leto.

31. december – Silvester: Keď v noci pekne žiaria hviezdy, tak bude dobrá žatva a dobré vinobranie. Ak sú však v noci zrážky, ale počas novoročného rána už svieti slnko, tak bude zlá úroda. Ak je počasie poslednú noc v roku rovnaké ako počas nasledujúceho prvého dňa nového roka, bude dobrá úroda a môžeme očakávať dobrý rok.