V sále MOL Aréna VIP Gold sa uskutočnil druhý ročník súťaže Najlepšie jedlo Žitného ostrova
Súžažilo šesť reštaurácií: Thermalpark z Dunajskej Stredy, Samaria zo Šamorína, Hotel Château Amade z Vrakúňa, Villa Rosa z Dunajskej Stredy, Spa and Wellness Hotel Orchidea z Veľkého Medera, Hotel Ring z Orechovej Potône. V zmysle pravidiel mohla každá reštaurácia nominovať jedného kuchára, ktorí si mohol zvoliť pomocníkov. Niektorí súťažiaci túto možnosť využili, niektorí zas prišli súťažiť sami.
Medzi účastníkmi boli mladí, nádejní kuchári známych reštaurácií. „Naším cieľom bolo zabezpečiť im priestor na zlepšenie svojich zručností. Všetci odviedli skvelý výkon.", zdôraznil Imre Bindics. V sále MOL Aréna VIP Gold sa šírili nebeské vône. Kuchári boli sebavedomí a chytrí. Na prípravu vysnívaného jedla mali hodinu a pol. Na stôl sa dostali lahodné pochutiny, ako napríklad kura na paprike s tvarohovými cestovinami; kačacie prsia na mede na spôsob Rose s prípravnou metódou sous vide podávané so zemiakovým valčekom plneným tekvicou; lečo; srnčie medailóniky s omáčkou z červeného vína, kukuričnou kašou a tekvicovým pyré.
Členovia poroty pozorovali popri chutiach a výzore aj prípravný proces jedál. Všetci sa zhodli, že oproti minulému roku vidieť veľký pokrok v činnosti reštaurácií na Žitnom ostrove.
„Súťažiaci využili veľa nových, moderných technológií. Zrodili sa nádherné riešenia. Jedlá neboli však len krásne, ale aj veľmi chutné. Myslím si, že taniere, ktoré sme videli, úplne vyčerpali všetky charakteristiky tohto regiónu.”, pripomenul Szilveszter Horváth, šéfkuchár reštaurácie La Mareda v meste Győr. Porota sa detailnejšie venovala aj použitým surovinám. „Napriek tomu, že je jeseň trošku smutnejším ročným obdobím, z hľadiska kuchárov je to obdobie chutných, dobre skladovateľných surovín.”, pridal Szilveszter Horváth. Porota to nemala ľahké, súťažiaci totiž odviedli vynikajúci výkon. Dokazujú to aj delené miesta.
Prvé miesto získala reštaurácia Spa and Wellness Hotel Orchidea, ktorú zastupoval Márió Gombos a reštaurácia Hotel Ring, ktorú reprezentoval šéfkuchár Szabolcs Janák. Na druhom mieste sa umiestnili reštaurácia Hotel Amade Château z Vrakúňa a reštaurácia Villa Rosa z Dunajskej Stredy. Na treťom mieste figurovali reštaurácia Thermalpark z Dunajskej Stredy a reštaurácia Samaria zo Šamorína.
Márió Gombos sa súťaže zúčastnil prvýkrát a pripravil premyslené paprikové zemiaky. „Inšpirovala ma stará mama, ktorá mi v detstve často varila tradičné paprikové zemiaky. Ako základ som pripravil zemiakový krém, k tomu som pridal zeler a rozmarín a následne som z toho urobil pyré. Hlavným komponentom taniera bola bravčová panenka opečená do ružova. Pripravil som pečenú jeleniu klobásu, nakrájal som ju na drobné kúsky, zmiešal som to s chlebom a obalil som v ňom mäso. Vďaka tomu som dosiahol markantnú chuť jedla. Podával som ho so zeleninou a uhorkovým šalátom. Uhorkový šalát so smotanou som rozmixoval, nalial do sifónovej fľaše a na jedlo sa to dostalo vo forme penového prvku. Okrem toho som jedlo ozvláštnil batátou, ktorú som uvaril v šťave paprikových zemiakov a upravil na valčekovú formu, ako aj opekanou slaninou z mangalice.”, vysvetľoval Márió, ktorý už 8 rokov pôsobí v oblasti kuchárstva. Povedal, že ho varenie a jedenie rovnako baví. Svojich blízkych a kamarátov rád prekvapuje jedlami.
Šéfkuchár reštaurácie Ring Hotel v Orechovej Potôni pripravil konfitovaný bažant na zelenine s čiernou malinou a omáčkou z červeného vína. „Uprednostňujem súťaže, ktoré môžem vnímať ako výzvu. Práve preto som sa rozhodol pre prípravu bažanta, ktorý som strelil ja osobne. Bažant je sezonálna pochúťka a mnohí sa dištancujú od neho, pretože sa ľahko môže stať, že ho človek pri príprave v rúre vysuší.”, povedal šéfkuchár, ktorý prezradil, že jeho pôvodným remeslom je maliar izieb. „Variť som začal, keď som mal jedenásť rokov. Vždy som sa chcel stať kuchárom, ale ako mi potom všetci hovorili, že sa mám stať kuchárom, radšej som si zvolil profesiu maliara izieb. Napriek tomu som v sebe lásku k vareniu naďalej pestoval. Mal som 25, keď som odišiel do zahraničia a pracoval som na kuchyni. V Anglicku si všimli, že mám fantáziu, tak som absolvoval kuchársku školu v Anglicku. Desať rokov som pôsobil v reštaurácii, v ktorej sme sa snažili všetko pripraviť sami a pracovali sme so sezonálnymi surovinami.”
„Naším cieľom je propagovať tradičné jedlá a podporiť ďalšie vzdelávanie nádejných kuchárov a kuchárskych učňov. Posunutie gastronómie na Žitnom ostrove na vyššiu úroveň je naším spoločným záujmom.”, zdôraznila Tímea Dóka, predsedníčka Občianskeho združenia Kukkonia a pridala, že použitie miestnych surovín a propagáciu tradičných žitnoostrovských jedál, ako aj to, aby miestne reštaurácie s hrdosťou ponúkali miestne špeciality, považuje za mimoriadne dôležité. „Pokrok v turizme nie je možné dosiahnuť bez gastroturizmu a bez vytvorenia fóra pre kuchárov, kde sa môžu jeden od druhého učiť.”, domnieva sa Gábor Somogyi, predseda Oblastnej organizácie cestovného ruchu Žitný ostrov. Po vyhodnotení mali súťažiaci možnosť na ďalšie vzdelávanie s významným šéfkuchárom reštaurácie La Mareda z mesta Győr v Maďarsku. Súťaž usporiadali Občianske združenie Kukkonia a Oblastná organizácia cestovného ruchu Žitný ostrov.