Tradičná zabíjačka Kukkónia 2020: neodolateľné zabíjačkové špeciality a úžasná atmosféra

V sobotu ráno sa zišli Žitnoostrovčania pred dunajskostredskou MOL Arénou na tradičnej zabíjačke, aby sa spoločne bavili a hodovali ako za starých čias.

Organizátori privítali hostí výdatnými raňajkami a obedom. Na jedálnom lístku nechýbali také neodolateľné dobroty ako čerstvo pečená klobása, jaternica, bravčový bok, pečená krv, oškvarky a božská zabíjačková kapusta.

Zabíjačku komentoval etnológ Iván Nagy, ktorý zaujal príbehmi o tradičnej zabíjačke na Žitnom ostrove, a priblížil aj tradície a zvyky, ktoré ju sprevádzali. Do zabíjačkových aktivít sa zapojilo aj publikum, keď ľudia pomáhali s krájaním tuku.

O skvelú zábavu sa postarala kapela Pósfa, herec Tamás Bernáth zase potešil obecenstvo hitmi operiet.

Počas dňa bolo v ponuke čerstvé mäso, rôzne zabíjačkové špeciality, a na mieste nechýbali ani údené pokrmy.

Aj tento rok sa súťažilo v plnení klobás aj vo varení. Zabíjačková kapusta sa pripravovala v bublajúcich kotloch. Žitnoostrovské tímy, ktoré medzi sebou súťažili reprezentovali obce Dolný Štál, Orechová Potôň, Malé Dvorníky, Lehnice a Veľký Meder. Najväčší úspech napokon zožala zabíjačková kapusta z Orechovej Potône. Odmenou pre družstvo z tejto obce je tréning v MOL Akadémii, ktorý povedie tréner Hélder Cristovao. Na druhom mieste skončili Malé Dvorníky a na treťom družstvo z Dolného Štálu. Detské tímy týchto dvoch obcí si môžu vyskúšať MOL Akadémiu s vlastným trénerom. Všetky zúčastnené tímy dostali navyše špeciálnu cenu – v sobotu sme každému z nich ponúkli po 20 vstupeniek a tak si deti mohli naživo vychutnať futbalové derby DAC – Spartak Trnava.

Hviezdnymi členmi päťčlennej poroty boli uznávaná gastroblogerka Csilla Szabó a frontman legendárnej rockovej skupiny Rómeó Vérzik, Koppány Kovács.

„Maďarská kuchyňa nemá páru”, poznamenal Koppány, ktorý sa práve vrátil z Ameriky a naplno si užíval miestne domáce chute. Plnenia klobás sa šikovne chopili mládežnícki tréneri z MOL Arény, medzi ktorými vynikali najmä György Lépes a Michal Kuruc.

Speváčka a herečka Réka Mihályi urobila so svojim detským bábkovým repertoárom nazvaným Masni a Pocó zase veľkú radosť najmenším.

Hlavnou hviezdou podujatia bola speváčka Vera Tóth, víťazka talentovej show Megasztár z roku 2004. Predstavila sa so svojim hudobným projektom Tóth Vera Quartet, pričom ponúkla obecenstvu skutočne vynikajúci džezový repertoár.

Počas dňa bolo možné si na mieste kúpiť čerstvé mäso či rôzne údené výrobky. Doslova expresne rýchlo sa míňali poctivé domáce a mimoriadne delikátne oškvarky. Pred výstavnou kuchyňou sa prakticky nepretržite kľukatili dlhé rady ľudí, ktorí nedokázali odolať pečenej klobáse, pečenej krvi či slanine.

„Tradičnú zabíjačku Kukkonia 2020 sme organizovali aj s ohľadom na životné prostredie. Na podujatí boli použité poháre, taniere a príbory vyrobené z rastlinného cukru či kukuričného škrobu, ktoré sú vhodné na priemyselné kompostovanie, teda ide o ekologicky nezávadný jedálenský servis. Okrem toho naše dobrovoľníčky pomohli prítomným aj s triedením odpadu,” uviedla Tímea Dóka, organizátorka akcie.

„Uhlíková stopa pri použití tanierov a príborov zhotovených na rastlinnej báze je až o 99 percent menšia. Takýto ekologický spotrebný materiál dokáže nahradiť plasty a už za rok sa v komunálnom odpade úplne rozloží. Pri jeho priemyselnom kompostovaní to trvá dokonca len dva týždne. Ak však nie je možnosť takýto odpad kompostovať, patrí medzi komunálny odpad a nie medzi separovaný zber, kde sú papiere a plasty,” vysvetlila Tímea Dóka.

Nefalšované zabíjačkové hody si nenechali ujsť ani fanúšikovia futbalu, ktorí prichádzali na derby medzi FC DAC a Spartakom Trnava. Pridali sa ku množstvu gurmánov a až do úvodného hvizdu rozhodcu pred očakávanou futbalovou bitkou si spoločne s nimi vychutnávali zabíjačkové špeciality.

„Jednou z najdôležitejších zimných tradícií života maďarských dedín je zabíjačka. Bol to jednoducho veľký deň, doslova išlo o významnú rodinnú udalosť spojenú s veľkými až okázalými prípravami. Podľa starých zvykov sa počas zabíjačky vždy zišla neraz aj celá ulica. Ľudia si najprv navzájom pomohli, neskôr hodovali a bavili sa. Bol to priestor, aby sa spolu porozprávali aj medzi sebou žartovali. Práve túto tradíciu sme sa pokúsili týmto podujatím Kukkonie oživiť. Myslím, že sa nám nielen podarilo, ale opäť to o čosi predčilo naše ambície a očakávania. Bolo dobré byť zase spolu, verím, že sa takto zídeme aj o rok,” povedala Anna Molnár, vedúca marketingu Kukkonie.

Podujatie sa uskutočnilo v rámci festivalu FEBO.

Fotogaléria
Videogaléria