Tradičné pochutiny, zaujímavé programy, hudba a dobrá nálada panovala na zabíjačke na Žitnom ostrove

Na Festivale Kukkonia vládla vynikajúca atmosféra. V nedeľu poobede, 12. septembra pred MOL Arénou čakali deti, mládež a dospelých nefalšované zabíjačkové chody a kultúrne programy.

Zabíjačka predstavuje jednu zo základných tradícií vidieckeho života. Kedysi to bol veľký deň v živote rodín, potrebovalo to starostlivú prípravu a predstavovalo obrovskú rodinnú udalosť. Zišli sa všetci z ulice, celé príbuzenstvo, dokonca aj susedia pomáhali. Zabíjačku sprevádzali jedlá, nápoje a veselá nálada. Práve túto tradíciu sme chceli oživiť aj v rámci Festivalu Kukkonia dňa 12. septembra, v deň zápasu  DAC–Slovan.
O prípravu nedeľného obeda sme sa postarali my, a to gastronomickými pochúťkami i netradičnými jedlami v zážitkovej kuchyni. K dobrému jedlu patrí aj dobrá hudba, ktorú tentokrát zabezpečila hudobná kapela Pántlika. Najmenší sa mohli tešiť na dva detské programy: krátko poobede na predstavenie Dúha emócií Detského divadelného súboru Fókusz a na Gyöngyi Écsi, ktorá predniesla Rozprávku o stvorení sveta.

Dbali sme aj na životné prostredie. Počas podujatia sme používali poháre, taniere a príbory 100 % kompostovateľné a biologicky rozložiteľné z rastlinných cukrov a kukuričného škrobu, pričom sme triedili odpad. Počas podujatia bola dostupná zaujímavá výstava tradičného náčinia na zabíjačku. Od našich mäsiarov sme sa dozvedeli, ako sa pripravujú božské oškvarky zo Žitného ostrova. Imre Bindics a Jocó Valaskó nám prezradili aj tajomstvo prípravy žitnoostrovskej klobásy.

Pred zápasom DAC – Slovan ochutnal naše zabíjačkové špeciality aj CURTIS, ktorý do Dunajskej Stredy zavítal na pozvanie futbalového klubu DAC. Curtis je už dlhé roky nadšencom DAC a rád navštevuje Žitný ostrov. Po lahodnej ochutnávke vyskúšal aj starodávne remeslá. Lajos Tuba mu pomáhal najprv s mletím múky, potom s ryžovaním zlata. V neskorších poobedňajších hodinách sa už zhromažďovali fanúšikovia. O dobrú náladu sa postaralo predstavenie Koppánya Kovácsa a Györgya Derzsiho. V závere sme mohli byť svedkami bubnovej show bubeníkov Drumsters, ktorí potom sprevádzali fanúšikov až do MOL Arény.

Fotogaléria
Videogaléria
Embedded thumbnail for Žitnoostrovská zabíjačka [2021]