Tisícky ľudí sa v sobotu zišli na podujatí Tradičná zabíjačka Kukkonia, kde sa organizátori postarali o to, aby si každý mohol pochutnať na bohatých raňajkách a tradičnom zabíjačkovom obede

V jedálnom lístku figurovali jedlá ako pražená krv, pečená klobása, pečený bôčik, pečienka a šišky s lekvárom. Kým sa v kotlíkoch varil obed, Iván Tabačar viedol zabíjačku a medzitým etnológ Iván Nagy približoval zabíjačkové tradície na Žitnom ostrove. O skvelú náladu sa postarala kapela PÓSFA, Band of StreetS a herec Tamás Bernáth, ktorý zabával publikum operetnými hitmi a dosiahol, aby to aj reportéri roztočili. Pod vedením šéfkuchára ukázali niekdajšie hviezdy futbalového klubu DAC – Jani Novota, Gabi Straka a Ottó Szabó – a členovia hudobnej skupiny Főnix, ako sa plní klobása. Nuž, výsledkom ich práce bola klobása dlhá 1,20 m. V rýchlostnej súťaži zvíťazila kapela Főnix, chlapci totiž tú klobásu dlhú 1,20 m vyhotovili za 36 sekúnd. Čas merali známi členovia skupiny Tankcsapda.

Víťazom súťaže vo varení zabíjačkovej kapustnice sa stal tím z Gabčíkova, na druhom a treťom mieste sa umiestnili tímy z Dolného Štálu a Veľkého Blahova. Food blogérka Csilla Szabó a Marco Rossi boli hlavnými členmi poroty. Rossi povedal na konci súťaže po maďarsky, že všetko bolo dobré a pripomenul, že si maďarskú kuchyňu obľubuje a ako prvý chod si často zvolí nejakú maďarskú polievku a ako druhý už podáva niečo ľahšie. Prítomní mali celý deň možnosť nakupovať čerstvé mäso a údené mäsové výrobky. Božsky chutiace oškvarky sa bleskovo vypredali a pred stánkom Kukkonia čakali dlhé rady s cieľom dať si pečenú klobásu, pečienku či praženú krv. Nefalšovanú žitnoostrovskú zabíjačkovú hostinu zažili aj fanúšikovia z Maďarska, ktorí prišli na zápas DAC–Slovan.

„Zabíjačka predstavuje jednu zo základných tradícií maďarského vidieckeho života.  Kedysi to bol veľký deň v živote rodín, potrebovalo to starostlivú prípravu a predstavovalo obrovskú rodinnú udalosť. Zišlo sa celé príbuzenstvo, pozvali dokonca aj susedov. Zabíjačku sprevádzali jedlá, nápoje a veselá nálada. Bola to pravá chvíľa na žartovanie, rozhovory – presne ako Tradičná zabíjačka Kukkonia. Bolo nám s vami fajn. Nech sa stretneme aj budúci rok!” – povedala Anna Molnár, jedna z organizátorov  podujatia.

Fotogaléria
Videogaléria
Embedded thumbnail for Tradičná zabíjačka Kukkonia [2019]